Національна заслужена капела бандуристів України імені Г.І.Майбороди

Ця неба ясна, неосяжная синь,
Мов пісні народу мого широчінь...
І глибшого в світі нема океану,
Ніж пісні народної справжня глибінь.

Під срібний звук бандур...

ЗМІ про нас

Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г.І.Майбороди – грінченківцям

 

2016-03-12

У рамках Шевченківського березня, 11 числа, на сцені Університету Грінченка відбувся мистецький проект Національної заслуженої капели бандуристів України імені Георгія Майбороди за творами Тараса Шевченка "В своїй хаті своя правда і сила, і воля!"

Читати далі

Національна заслужена капела бандуристів України імені Г.Майбороди

Художньому керівникові капели, Народному артисту України Юрію Курачу

 

Шановний пане Юрію!

Щиро вдячний Вам за запрошення на концерт «О, Україно! О, рідна Ненько!»

На жаль, я не зміг залишитися після концерту, бо був із колегою, який поспішав додому, а я також живу далеченько, за містом...

Хотілося мені зразу ж після цього тріумфу Вашої капели привітати Вас, обійняти, висловити своє захоплення.

Чудова програма! Гармонійно скомпонована, з тонким відчуттям сприйняття її аудиторією. Молитовний зачин («З нами Бог»),

урочистий, величавий, і зразу ж бадьорий, натхненно героїчний «спалах» переможного настрою («Там, на горі, на Маківці». До речі, я відвідав було цю героїчну Маківку із Віктором Ющенком). Ліричний струмінь легко «перетікає» в маршовий ритм, емоційно чутливі настрої змінюються драматичними і трагічними сповідями.

Ви тут майстерно використовуєте унікальні можливості бандур, коли тихі, лагідні, елегійні акорди поступово нарощують силу свого звучання і нарешті сягають висот могутнього пафосу переможної сили національного духу. У мене й досі звучать ще знайомі з дитинства деякі пісні, що їх згадую, як мати мені казала: « А ну но вийди і послухай, де Владик». Я виходив із хати, ставав на порозі або посеред двору і наставляв вухо то в бік села Боремель, то в бік Золочівок, Нового Току, Вичавок... І слухав. Мій брат Володимир брав «підголосником» і його голос було добре чути. «Хлопці верталися з вечорниць і співали: «Ой там з краю зруба», «Подай, дівчино, руку на прощання», «Ми йшли до бою темненької ночі», «Упав туман на синє небо...», «Якби я був полтавський сотник»... Особливо я любив, коли хлопці виходили на сошу на камінням викладену ще за Польщі дорогу, чи не в кожного чоботи або черевики, з підковами, йдуть маршерують, крешуть підковами іскри і співають:

 

Попід лісом, темним бором

Січовики ідуть

І на руках своїх могутніх } двічі

Товариша несуть } двічі.

 

Приспів:

І знову хмари потемніли,

А з моря йде туман.

Скажи-скажи, чого задумавсь,

Скажи, наш отаман.

 

Як принесли його на поляну,

Сказали: «Сотне, стій!»

Сказали: стань на струнко} двічі

І на могилу глянь} двічі.

 

І знову...

Спи-спи, товариш,

Січовик молодий,

Ми зараз тебе поховаєм,

А завтра знову у бій.

 

Приспів:

І знову...

 

Багато дитячих вражень відродив у мене цей блискучий виступ Ваших бандуристів. Чудових Ви маєте солістів, які не тільки професійно оперують голосами, але й володіють особливою чутливістю сприйняття пісенних текстів і завдяки вокальній майстерності зміст пісні «переводять» в ефективно емоційне переживання. Я відчув, як зал, як глядачі сприймали кожну пісню, їхня реакція була найкращим барометром, який засвідчував високий рівень емоційного збудження і глибинного патріотичного почуття. Такі концертні програми, як ваша «О Україно! О рідна ненько!» з особливою силою впливають на відродження національної історичної пам`яті, сприяють національному самоусвідомленню української людини, наповнюють думки і почуття патріотичною енергією і вірою в непереможну боротьбу наших воїнів АТО. Ці настрої і почуття слухачів підсилювалися ще й тим, що вся капела на чолі з її керівником одягла військову уніформу.Здавалося, що безпосередні бійці-учасники АТО виступають перед нами. Я не раз на цьому концерті ловив себе на думці, що переді мною виступають українські воїни, які прибули до Києва безпосередньо з окопів.

Вкрай важливо цю Вашу концертну програму представити перед усім складом Генерального штабу Збройних сил України. Хай би вони переконалися, якою могутньою силою володіє майстерно виконана пісня, який колосальний духовний і моральний заряд передає слухачам такий концерт.

 

Вітаю Вас, шановний пане Юрію, всю капелу бандуристів із цим великим творчим успіхом!

 

Вірю, бачу, що у Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Г. І. Майбороди, є вагомі, більше того, неперевершені творчі здобутки, якими не гріх похвалитися-погордитися в рік свого столітнього ювілею!

 

Щиро Ваш     Микола Жулинський

Академік НАН України

9 грудня 2017 р.